Güre benim ilk blog yazım olacak.

Biraz heyecanlı, biraz da kelimeleri nereye koyacağımı bilemiyor olabilirim, affınıza sığınarak başlıyorum yazıma.
Cuma gününü hafta sonu ile birleştirerek küçük bir mola verdik eşimle ve Edremit’in Güre köyüne kaçtık. Köy dediğime bakmayın artık burası kocaman bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ailemizin yazlığı olması avantajından da yararlandık tabii ki. Eskiden sadece otobüsle gidebildiğimiz yere uçakla gitme lüksümüz de bonusu oldu. Yere ayak bastığınız anda o muhteşem havası, oksijeni sizi etkisi altına almaya başlıyor. Kaz dağları, dünyanın en temiz oksijenine sahip sayılı yerlerinden biri nede olsa.

Güre Nerede? Nasıl Gidilir? | Arzu Erdil
Zeytinli Köyü Sokakları
Türk Bayraı ve Atatürk
Zeytinli Köyü evleri

Düşünsenize pazarlardan nefret eden ben, köy pazarında gezerken kendimi kaybettim.Her şey doğal, domates resmen tarla kokuyor. Yeşillikler taptaze, ne alacağınız konusunda aklınızı oynatıyorsunuz.
Uzun süredir bu kadar güzel süt mısır yememiştim mesela. Bu bölgede çokça bulunan zeytin ağaçlarından toplanan zeytinleri pazarda tatmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Dört çeşit yeşil zeytin alıp çıkıyorsunuz pazardan. Zeytinleri getirmek için vakumlatmamız gerekiyor. Pazarın içinde annemlerin yıllardır tanıdığı peynirci teyze hiç bir ücret almadan (hatta ücret teklif ettik diye bizi bir sürü azarladı) hepsini vakumladı. Güler yüzle karşılanıp, üç kuruşun hesabını yapmadan alışveriş yapıyorsunuz.
Denizine, içme suyuna zaten kelimelerim yetmez. Eskiden daha soğuk olurdu deniz bu mevsimde artık kaynak suyu karışmadığından daha sıcak olduğunu söylediler, biz de rahatça girdik denize. Temizliği ve rengi de muhteşem.

Hayrat
Zeytinli köyünde bulunan “Hasan Ve Eşi Meryem” Hayratı

Burada insanlar içme suyu ihtiyaçlarını öyle damacana suyla ya da marketten aldıkları suyla gidermiyorlar. Kaz dağlarında biriken doğal sular köylerin içerisinde bulunan hayratlardan akıyor. Biz de o buz gibi suları bidonlarımıza doldurmak için zeytinli köyünde bulunan ‘’Hasan ve eşi Meryem Acar’ adlarına yapılmış hayrata doğru yola çıkıyoruz. Önce avuçlarımıza doldurup içiyoruz suyu ve buna aracı oldukları için onlara içimizden teşekkür etmeyi unutmuyoruz tabii ki.

Lokma Döktürme ve Dağıtma

Bilenler bilir, Ege bölgesinde lokma döktürme diye bir adet vardır. Bir hayırsever adağı, vefat eden yakını, dileği vs. için lokma veya pişi döktürür ve tüm çevreye, halka dağıtılır. Hele bir de bir pazar kahvaltısı sofrasında denk geliyorsanız pişi dökme seremonisine sofrada bir bayram havası oluşuyor ansızın. Midemiz bayram etti valla, allah kabul etsin…

Komşuluk zaten 80’li 90’lı yıllarda olduğu gibi. İçten, samimi ve ölçülü. Bir çoğu da kız çocuklarına destek olma adına kitabım “Ben Aylin” i satın almışlar ve çok güzel yorumlar duydum onlardan. Yani sizin anlayacağınız komşuluk ölmemiş, yaşıyor ama şehir dışında.

Yemyeşil doğası, kaz dağlarından gelen havası, taptaze içme suyu, doğal yiyecekleri ve özünü kaybetmemiş insanları ile GÜRE köyü çok uzağımızda değil arkadaşlar.

Şiddetle tavsiyemdir.

Güre
Ben Aylin
Tatil
Ben Aylin Tatilde

Güre Nerede? Güre’ye Nasıl Gidilir?

Güre nerede diye soranlara ve daha önce gitmeyenlere de kısaca anlatayım. Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı, kaz dağlarının denize bakan yamacında bir köy Güre. Bu bölgenin en bilindik yerleri olan Akçay’a 8km, Altınoluk’a ise 14km’dir. Buraya otobüse yaklaşık 6-7 saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz gibi uçakla 40dk’lık bir yolculukla Edremit’te bulunan Kocaseyit havalimanına inebilirsiniz. Buraya uzaklığı ise 23km’dir. Bu bölgenin en meşhur yeri olan Ayvalık ise yaklaşık 50km ve 1 saatlik bir sürede ulaşabilirsiniz.

Farklı güzellikler, keşfedilmemiş ve kendini daha bozmamış başka yerler keşfetmek dileğiyle…

İyilikle ve güler yüzle kalın…

Meleklerle Gücünüzü Keşfedin Instagram’da beni takip edin! Harika bilgileri kaçırmayın  ↵

Twitter Ben Aylin Twitter’da beni takip edin! ↵

Güre Nerede? Nasıl Gidilir? | Arzu Erdil Facebook’da beni takip edin! ↵

Güre Nerede? Nasıl Gidilir? | Arzu Erdil kadinvekadin.net Röportaj’ımı okumak için! ↵

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir